Materská škola, Kondrótova 1, Bernolákovo
Správa o výchovno-vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch
a podmienkachpodľa Vyhláška Ministerstva školstva SR č. 435/2020 o štruktúre a obsahu správ o výchovno- vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach škôl a školských zariadení
vypracovala Bc. Hana Trubačová
Materská škola, Kondrótova 1, Bernolákovo
Telefónne číslo: 0910 342 936
Email: https://mskondrotova.edupage.org/
Zriaďovateľ: Obec Bernolákovo
Riaditeľka školy: Bc. Hana Trubačová
Zástupkyňa riaditeľky: Daniela Valčeková
Rada školy:
p.č.
Meno a priezvisko
Funkcia
Zvolení (delegovaní) za
1.
Mgr. Mária Čerňanská
predsedníčka
pedagogických zamestnancov
2.
Mgr. Soňa Ročkaiová
podpredsedníčka
rodičov
3.
Adriana Haklová
člen
rodičov
4.
Dagmar Príkopská
člen
rodičov
5.
Melinda Černáková
člen
rodičov
6.
Beata Korpášová
člen
pedagogických zamestnancov
7.
Ľubica Rešetová
člen
nepedagogických zamestnancov
8.
Mgr. Gabriel Szoke
člen
zriaďovateľa
9.
Mgr. Iva Pipíšková
člen
zriaďovateľa
10.
Ing. Barbara Hajachová
člen
zriaďovateľa
11.
Ing. Miroslav Michelík
člen
zriaďovateľa
Názov: Obec Bernolákovo
Sídlo: Hlavná 111, Bernolákovo 900 27
Telefónne číslo: 02 / 40 200 601
Emailová adresa: obec@bernolakovo.sk
- Informácia o činnosti rady školy a o činnosti poradných orgánov riaditeľa školy Rada školy pri MŠ, Kondrótova 1, Bernolákovo je iniciatívnym a poradným orgánom, ktorý vyjadruje a presadzuje záujmy miestnej samosprávy a záujmy zákonných zástupcov, pedagogických zamestnancov a ďalších zamestnancov školy a detí v oblasti výchovy a vzdelávania. Plní tiež funkciu verejnej kontroly práce vedúcich zamestnancov. Vyjadruje sa ku všetkým závažným skutočnostiam, ktoré sa vzťahujú k práci v materskej škole. Má 11 členov. V tomto školskom roku zasadala tri krát. Na prvom zasadnutí rada školy schválila správu o výchovno-vzdelávacej činnosti za školský rok 2020/2021, bola oboznámená so školským poriadkom na školský rok 2021/2022. Riaditeľka školy predložila návrh na rozpočet na rok 2022, pričom členovia podali svoje podnety na doplnenie. Členovia rady boli informovaní o akciách, ktoré prebehli v materskej škole v uplynulom školskom roku. Na svojom druhom zasadaní bola rada školy oboznámená s podmienkami prijímania detí na školský rok 2022/2023 a štatistikami o budúcich možnostiach prijímania detí a predpokladu vývoja vypracovanom na základe údajov poskytnutých Obecným úradom Bernolákovo. Rada školy bola informovaná o zapojení sa do projektu BSK. Na treťom zasadnutí bol predstavený nový člen za zriaďovateľa, ktorý nahradil odstupujúceho poslanca. Rada školy bola oboznámená s počtom prijímaných detí na školský rok 2022/2023 a súvisiacimi štatistikami. Zobrala tiež na vedomie rozsah akcií a projektov poriadaných materskou školou do konca školského roka. Členovia rady školy sa zaoberali podnetmi ohľadom prístavby materskej školy a súvisiacim kruhovým objazdom. Rada školy navrhla zahrnúť do rozpočtu pevnejšie a stabilnejšie oplotenie materskej školy v korelácii so susediacou hlavnou cestou.
Pedagogická rada zasadala podľa určeného plánu - rozhodovala o zásadných otázkach výchovy a vzdelávania, prerokovala (plán práce školy, ŠkVP, kritériá prijímania detí, školský poriadok, plán profesijného rozvoja), riešila plánované koncepčné otázky výchovy a vzdelávania, prijímala rozhodnutia na skvalitnenie pedagogickej, metodickej a odbornej práce učiteľov, vytvárala priestor pre pedagógov na prenos informácii, skúsenosti a poznatkov, bola priestorom na vzdelávanie pedagógov. Ďalej riešila problematiku monitorovania a hodnotenia VVČ detí, pedagogickej evalvácie, metodických a didaktických postupov vo výchovno-vzdelávacej činnosti v zmysle inovácie obsahu ŠVP. Pedagogickí zamestnanci si odovzdávali skúsenosti z absolvovaných webinárov v rámci aktualizačného vzdelávania, odporúčali si navzájom metodické materiály a odbornú literatúru. Organizovali sme aktualizačné vzdelávanie, ktorého garantom bola naša zamestnankyňa s druhou atestáciou. Bolo zamerané na výskumne ladenú koncepciu prírodovedného vzdelávanie, ktorej cieľom je zintenzívniť rozvoj kognitívnych schopností detí, ich postojov k vede a vedeckému skúmaniu. Táto koncepcia vedie deti k skúmaniu, zisťovaniu, diskusii a následne sú deti vedené k myšlienkovej aktivite, následkom čoho sú narušované detské naivné predstavy a objektivizované poznanie o prírode. Zrealizovali sme konzultačné poradenstvo ohľadom profesijného portfólia v spolupráci s MPC, v zastúpení s PhDr. Evou Bruteničovou.
d) Údaj o počte detí
Údaje k 15.9.2021
Údaje k 31.8.2022
Počet tried
4
4
Počet detí
94
97
Počet predškolákov
36
35
Počet detí mladších
ako 3 roky
0
0
Počet integrovaných detí: 0
Počet detí v hmotnej núdzi: 0
Počet spracovaných prihlášok: 186
- z toho detí plniacich povinné predprimárne vzdelávanie: 12
- z toho detí narodených po 1. 9. 2017: 78
- z toho detí narodených po 1. 9. 2018: 75
- z toho detí narodených po 1. 9. 2019 : 21
- Počet detí z našej spádovej oblasti, pri ktorých sa dodatočne zisťovalo v spolupráci so zriaďovateľom miesto plnenia PPV: 14
Počet prijatých detí: 35
- z toho detí plniacich povinné predprimárne vzdelávanie: 7 ( jedno dieťa je na žiadosť rodičov predčasne zaradené do PPV)
- z toho detí rok pred plnením povinného predprimárneho vzdelávania (4-ročné): 28
Odhad detí plniacich povinné predprimárne vzdelávanie v školskom roku 2023/2024 podľa údajov poskytnutých o Obecným úradom Bernolákovo k 2/2022 v spádovej oblasti Materskej školy Kondrótova 90 detí. Od tohto dátumu k dnešnému dňu je predpoklad, že sa počet zvýšil.
Celkový počet pedagogických zamestnancov: 8
Celkový počet nepedagogických zamestnancov: 5
z toho - kuchyňa : 2
- upratovačky : 2
- školník (1/2 úväzku) : 1
Pedagogický personál je plne kvalifikovaný. Vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa majú dve učiteľky, dve učiteľky majú vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa a štyri úplné stredoškolské odborné vzdelanie.
Kategória : učiteľ 8 zamestnancov
Podkategória: učiteľ materskej školy 8 zamestnancov
Samostatný pedagogický zamestnanec- 3 učiteľky
Pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou - 4 učiteľky
Pedagogický zamestnanec s druhou atestáciou: 1 učiteľka
Špecializované činnosti vykonávané v kariérových pozíciách :
- triedny učiteľ : 4 zamestnanci
- vedúci pedagogický zamestnanec - riaditeľka MŠ
- zástupkyňa riaditeľky MŠ
V tomto školskom roku ukončila jedna učiteľka úplné stredoškolské odborné vzdelanie, čím dosiahla plnú kvalifikáciu. Riaditeľka so zástupkyňou riaditeľky úspešne ukončili funkčné vzdelávanie záverečnou skúškou a obhajobou záverečnej práce. Pre pandemickú situáciu sa ostatné zamestnankyne vzdelávali formou samoštúdia, absolvovaním webinárov podľa ponuky vzdelávacích inštitúcii.
Činnosť materskej školy je dostatočne a kvalitne prezentovaná na verejnosti. Rôznymi aktivitami, či už samostatne s deťmi alebo v spolupráci s RZ a inými výchovno-vzdelávacími a kultúrnymi inštitúciami sme mali tendenciu oživiť deťom pobyt v materskej škole. Pre
protipandemické opatrenia boli možnosti značne obmedzené najmä od októbra do marca. V tomto období bolo prioritou udržať materskú školu otvorenú bez prerušenia a minimalizovať zatváranie tried. Vianočné besiedky a program na ne pripravený boli posielané formou video záznamu rodičom, prostredníctvom edupage. Všetky aktivity realizované v materskej škole boli cieľavedome plánované so zreteľom na prezentovanie výsledkov práce MŠ na verejnosti, rozvíjanie spolupráce s rodinou, uchovanie ľudových tradícií, zvýšenie ekologického a sociálneho povedomia. Ich cieľom bolo všestranne rozvíjať osobnosť dieťaťa.
Divadelné predstavenia
Stražanovci: Gašparko
Divadlo na hojdačke: Na Zemi dobre mi
Hudobné prestavenia
Fidlikanti - výchovno-vzdelávací koncert
Hudobno-výchovný koncert ZUŠ
Aktivity zamerané na vzdelávanie a výchovu v oblasti zdravého životného štýlu, environmentálnej výchovy a ochrany zdravia
Týždeň vody- aktivity, planetárium
Daphne - Zbierame batérie so Šmudlom
Cvičný poplach dobrovoľných hasičov,
Canisterapia . návšteva psovoda so psom
Jarné upratovanie pri príležitosti dňa Zeme- spoločné upratovanie dvoru MŠ a osadenie vyvýšených záhonov
Európsky týždeň športu
Plavecký kurz predškolákov
Prezentácia na verejnosti
Chorvátske dni - vystúpenie detí prezentované aj v zahraničných médiách a časopise Bernolák
Exkurzie a výlety
Samozber jabĺk
Samozber jahôd
Triedne výlety (včelí skanzen, motýlia záhrada, ...)
Návšteva miestnej knižnice spojená so vzdelávacou aktivitou
Návšteva základnej školy predškolákmi
Aktivity pre rodičov
Interaktívna online prednáška pre rodičov ku školskej spôsobilosti organizovaná CPPPaP Senec
Testy školskej spôsobilosti - CPPPaP Senec
Logopedická depistáž - SCŠPP Chorvátsky
Grob
Aktivity v spolupráci s rodičmi
Jesenné vyrezávanie svetlonosov s rodinami
Fašiangový karneval v triedach
EduJumps - mobilná telocvičňa
Deň detí
Rozlúčka s predškolákmi
Spolupráca s inštitúciami: Materská škola aktívne spolupracuje s:
• Rodičovské združenie pri Materskej škole Kondrótova: Spolupracujeme na zabezpečovaní kultúrnych, vzdelávacích alebo športových podujatí školy, pri organizovaní brigád rodičov a pri zlepšovaní materiálno-technického vybavenia školy.
• CPPPaP Senec: V mesiaci máj boli vykonané u detí rok pred plnením povinnej školskej dochádzky vyšetrenia školskej pripravenosti predškolákov zamerané na úroveň školskej pripravenosti detí. Závery boli využité pri zápise detí do ZŠ alebo pri posúdení žiadostí o pokračovaní v plnení povinného predprimárneho vzdelávania.
• SCŠPP Chorvátsky Grob: V mesiaci jún bola vykonaná u detí rok pred plnením povinnej školskej dochádzky a detí, ktoré ju budú budúci rok plniť povinnú predškolskú dochádzku logopedická depistáž zameraná na posúdenie jazykových schopností detí a zachytenie prejavov narušenej komunikačnej schopnosti. Závery boli poskytnuté rodičom na elimináciu nedostatkov u detí pred vstupom do ZŠ.
• PdF TU: aktívne zabezpečujeme prax študentov denného študijného programu školská pedagogika, ktorí o to prejavili záujem.
• SOŠPg v Modre: aktívne zabezpečujeme prax študentov denného študijného odboru učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo, ktorí o to prejavili záujem.
• ZUŠ Bernolákovo: Výchovno-vzdelávacie hudobné programy pre deti dvakrát ročne
• ZŠ Bernolákovo: návšteva predškolákov v prvých ročníkoch pred zápisom do prvých tried s cieľom priblížiť deťom prostredie školy
Projekt „Zbierame batérie so Šmudlom“ - SEWA v spolupráci s DAPHNE neziskovou organizáciou - Inštitút aplikovanej ekológie. Cieľom je hravou a zážitkovou formou vzdelávať deti predškolského veku v oblasti správneho triedenia odpadov. V tomto školskom roku sme obdržali certifikát „Zelená škola“
Program „ŠKOLSKÉ OVOCIE“, ktorého cieľom je zvýšiť spotrebu ovocia a zeleniny u detí predškolského a školského veku
- zmeniť stravovacie návyky u detí už v rannom školskom veku
- znížiť výskyt nadváhy a obezity u detí
- podporiť zdravú výživu a zvýšiť informovanosť o výživovej hodnote jednotlivých druhov ovocia a zeleniny.
Program „ ŠKOLSKÉ MLIEKO“, ktorého cieľom je zvýšiť spotrebu mlieka a mliečnych výrobkov na Slovensku a podporiť tak zdravú výživu detí, vychovávať ich k zdravému životnému štýlu a umožniť deťom konzumovať mliečne výrobky za cenovo výhodnejších podmienok.
Stravovacie návyky sa vyvíjajú už v mladom veku a sú často rozhodujúcimi faktormi ovplyvňujúcimi ľudské zdravie po celý život. Tieto návyky u detí ovplyvňujú nielen rodičia, ale aj samotná škola.
Dotácia BSK - projekt „Arborétum Nová lúka“
V školskom roku 2021/2022 nebola v materskej škole štátna školská inšpekcia.
Materská škola je umiestnená v novej účelovej budove. Vznikla 1. 9. 2020. Tvoria ju triedy s príslušnými priestormi (herňa, spálňa, hygienické zariadenia), vstupné priestory, miestnosť pre pedagogických a prevádzkových zamestnancov - zborovňa, kuchyňa s príslušnými priestormi, práčovňa. K materskej škole patrí taktiež dvor, na ktorom sa nachádza vydláždená plocha, dve pieskoviská a zatrávnená plocha so stromami a s detskými preliezačkami. Materská škola disponuje kvalitnými didaktickými pomôckami. Postupne sa dokupuje nové vybavenie pre zamestnancov a pre vzdelávanie detí. Všetky triedy a miestnosti majú nový interiér. Na jar 2021 bol v spolupráci s obcou vybudovaný altánok ako externá učebňa a tienený priestor pre deti. Materská škola je na základnej úrovni vybavená hračkami a hrovým materiálom, spotrebným materiálom, učebnými pomôckami, IKT, ktoré slúžia na celostný rozvoj osobnosti detí, napomáhajú plniť učebné osnovy ŠkVP. Tento školský rok nám pribudli dve interaktívne dotykové obrazovky do tried, kde budú budúci rok deti plniace PPV. Dokúpili sa športové pomôcky, zatrávnil sa zvyšok dvoru materskej školy a dokúpili hojdačky a prevažovačky. V novo vybudovaných vyvýšených záhonoch deti pod vedením učiteliek sa deti oboznamujú s pestovaním zeleniny, byliniek a kvetov. V priebehu leta boli osadené aj vzdelávanie tabule, dendrofón a vzdelávacie pexeso z prostriedkov BSK v rámci projektu Arborétum. Túto vybavenosť je nevyhnutné doplniť. Taktiež je potrebné revitalizovať a dobudovať druhú časť školského dvora.
- Informácie o oblastiach, v ktorých škola alebo školské zariadenie dosahuje dobré výsledky o oblastiach v ktorých má škola nedostatky
Oblasti, v ktorých škola dosahuje dobré výsledky
• nová budova materskej školy
• kvalitný výchovno-vzdelávací proces podporovaný pestrou škálou aktivít materskej školy zameraných na všestranný rozvoj detí
• veľmi dobrá prezentácia a komunikácia školy smerom k rodičom
• aktívna spolupráca so vzdelávacími inštitúciami
• kvalitné vybavenie tried hračkami, ktoré sa neustále dopĺňa
• dopĺňanie didaktických pomôcok
zdravé a kultúrne stravovanie
• zapájanie sa a realizácia projektov, prostredníctvom ktorých dobudovávame areál materskej školy
• podpora vedenia školy pri zabezpečovaní VVČ kvalitnou odbornou literatúrou
Oblasti, v ktorých sú určité nedostatky
• nedostatok didaktických pomôcok a techniky na skvalitnenie výchovno-vzdelávacej činnosti
• nedostatočné interiérové vybavenie, najmä skladových a úložných priestorov
• potreba dokúpiť lavičky na vonkajšie aktivity s deťmi a dobudovať spevnenú plochu vedľa budovy materskej školy, kde by deti mohli tráviť čas vonku v menej priaznivom počasí
• naďalej pretrváva nedostatok miest v materskej škole v zriaďovateľskej pôsobnosti obce a tým aj potreba navyšovania počtu detí v triedach.
• aktívna spolupráca s rodičmi, nedostatočný záujem o dianie v škole zo strany niektorých rodičov, zapájajú sa prevažne stále tí istí.
• nízka úroveň sebaobslužných činností u mladších detí
• v personálnej oblasti vzniká neprimeraná psychická záťaž pedagogických zamestnancov pri zníženej priamej pedagogickej činnosti riaditeľky a zástupkyne, vyplývajúcej zo zákona, a súčasného výpadku zamestnanca prípadne viacerých. Tento faktor má vplyv aj na efektivitu vynaložených finančných prostriedkov, keďže je potrebné hradiť zastupovanie.
Celkovo materskú školu hodnotím na veľmi dobrej úrovni. Plánovanie výchovno-vzdelávacej činnosti bolo uskutočňované v zmysle východísk plánovania uvedených v školskom vzdelávacom programe s dôrazom na rôznorodosť cieľov a rešpektovanie rozmanitých výchovno-vzdelávacích a sociálno-emocionálnych potrieb detí. a v oblasti spolupráce s mimoškolskými organizáciami. Naďalej pretrváva nutnosť zvýšenej potreby zamerania sa na oblasť materiálno-technickej vybavenosti.
Vypracovala: Bc. Hana Trubačová, riaditeľka MŠ
Prerokované s Radou školy: 4. 10. 2022